Bývanie

Aké sú výhody a nevýhody drevených okien?

Staviate rodinný dom či prerábate byt? Práve výber okien je častou dilemou. Jednou z možností výberu sú aj drevené okná. Práve na tie sa v tomto článku pozrieme. Aké majú výhody a čo sú naopak ich slabšie stránky? 

Drevo je materiálom, ktorý v stavebníctve nie je žiadnou novinkou. Využíva sa na mnohými spôsobmi a na množstvo účelov. Drevené okná sú jedným z nich. Častou dilemou pri výbere okien je práve voľba medzi drevenými a plastovými. V tomto článku si rozoberieme drevené okná, ich vlastnosti ale aj možné nevýhody. Taktiež sa pozrieme na najčastejšie poškodenia okien, ktoré môžu nastať a aj na to, ako im predchádzať. 

Výhody drevených okien

Drevo je prírodným materiálom, ktorý do príbytkov vnáša príjemnú atmosféru a harmóniu. Drevené okná tak môžu byť nielen funkčným, ale aj estetickým prvkom domácnosti. Drevené okná majú dobré tepelno-izolačné vlastnosti a tak môžu prispievať k úspore energií. Aj keď si mnohí ľudia myslia, že drevené okná sa ľahko poškodia a majú nízku životnosť v porovnaní s napríklad plastovými oknami, opak je pravdou. Drevo si pri správnej starostlivosti dokáže udržať veľmi dlhú životnosť. Príkladom môžu byť drevené okná na historických budovách, ktoré sa zachovali dodnes. Napríklad, pri oknách vyrobených zo smrekového dreva môžete očakávať životnosť až 60 rokov, pri dubovom dreve dokonca až 100 rokov. Drevené okná sú tiež ekologickejším riešením v porovnaní s plastovými oknami. Ekologickosť a udržateľnosť domácností je pojem, na ktorý sa kladie čoraz väčší dôraz. Aj servis okien je pri drevených materiáloch jednoduchší, najmä ak je potrebná povrchová úprava dreva.

Nevýhody drevených okien

Drevené okná predstavujú finančne náročnejšiu voľbu v porovnaní s plastovými oknami. Pri použití lacného plastu dokážu byť plastové okná aj o 30% lacnejšie. Avšak z dlhodobého hľadiska sa oplatí investovať do kvality. Drevené okná si vyžadujú pravidelnejší servis okien než plastové a samozrejmosťou je aj pravidelná povrchová úprava dreva. Zároveň, drevené okná sú viac háklivé na pôsobenie vonkajších vplyvov, ako je napríklad vlhkosť a vznik plesní. 

Prevencia poškodení a oprava okien

Spomínaným poškodeniam drevených okien sa však dá predísť. Riešením je pravidelný servis okien, pravidelná povrchová úprava dreva a poctivá starostlivosť. Najčastejšie poškodenia, ku ktorým na nielen drevených oknách dochádza, sa dajú spozorovať už prvotnými signálmi, ako je zlé zatváranie okien či prepúšťanie tepla. Zlé zatváranie okien môže byť spôsobené tým, že je poškodené kovanie a jednotlivé časti okna sa opotrebovali. Pri pravidelnom servise by sa malo kontrolovať aj tesnenie a ak je to potrebné, výmena tesnenia na oknách by sa nemala odkladať. Niekedy však samotná výmena tesnenia na oknách nemusí byť nutná, stačí ho opraviť. Oprava okien a servis okien by mali byť rozhodne vykonávané odborníkmi, pretože len tí vedia dokonale posúdiť, kedy je výmena tesnenia na oknách naozaj potrebná. Taktiež vedia mnohokrát oveľa skôr posúdiť a rozoznať poškodené kovanie či iné poškodenia ešte v ich zárodku a tak predísť väčším problémom. Častokrát dochádza totiž aj k poškodeniu pántov či presklenia alebo zlej pohyblivosti okien, ktoré si oko laika hneď nevšimne. Všetky tieto nedostatky a poškodenia sa dajú vyriešiť a dá sa im predchádzať pravidelným servisom okien. 

Pri výbere okien musíme mnohokrát zvážiť niekoľko faktorov naraz. Cenu, kvalitu, výhody a nevýhody ale aj finančné možnosti. Pri výstavbe rodinných domov by sa určite malo dbať na hodnotu a trvácnosť materiálov. Nik nestavia dom len na 30 či 40 rokov. Pri výbere okien dôkladne zvážte vaše priority a možnosti a podľa toho sa rozhodnite. Drevené okná síce predstavujú o čosi vyššiu investíciu, no tá sa vám z dlhodobého hľadiska vráti.